Przejdź do głównej zawartości

Stabryła, Reymont, Chłopi i Tu brzoza w Górze Bałdrzychowskiej





W sobotę 25 listopada odsłoniłoniliśmy trzecią już zreanimowaną malarsko wiatę przystankową.

Na przystanku w Górze Bałdrzychowskiej pojawił się obraz inspirowany powieścią "Chłopi" Władysława Stanisława Reymonta, autorskie dzieło sanockiego artysty Sylwestra Stabryły. Koncepcja odwołuje się do ustanowionego w Łódzkiem Roku Władysława Stanisława Reymonta. W tym roku przypada bowiem 150. rocznica urodzin noblisty. W "Chłopach" bohaterem jest gromada, zespolona wspólną pracą i wspólnym losem. "Powieść zaczyna się sceną hucznego wesela Boryny, kończy jego pogrzebem, wpisując ludzkie losy w odwieczne koło narodzin, przemijania i śmierci. Rytuał ludzkiego życia podporządkowany jest rytmowi przyrody, która narzuca kolejność pracy i odpoczynku (...). Krytycy byli zgodni, że malując bogaty obraz życia, pracy i obyczajów wsi Reymont stworzył jednocześnie wybitną powieść realistyczną, epopeję chłopską i ponadczasowy mit życia człowieka i natury". (Halina Floryńska-Lalewicz, 2004; Culture.pl).



foto: Maja Gapińska i Barbara Gortat

 Otwarcie osłodziły fantastycznie kolorowe łódzkie krówki

 

Projekt malowidła jest więc inspirowany jedną z najważniejszych pozycji literackich, dedykowanych polskiej wsi. Jak podkreśla autor dzieła Sylwester Stabryła "warstwy realistyczna i symboliczna splatają się w powieści w jedną całość, tworząc rzeczywistość nadal aktualną. Próba dialogu z Reymontem stwarza powody do własnej interpretacji opisywanych przez niego społecznych relacji". W powstałym w Górze Bałdrzychowskiej dziele, analogia z powieścią przejawia się w symbolice konkretnych osób i zdarzeń, i jest powiązaniem wątków tomu pierwszego. Zestawione zostają dwa skrajnie kontrastujące ze sobą obrazy: wrzawa, chaos, walka – spory, sfory, zwady czyli spór ojca z synem (Maciej Boryna i Antek Boryna) oraz spokój jako symbol „anielskiej duszy” (parobek Kuba).

 

 Tradycyjnie odwiedziła nas ekipa telewizyjna - materiał wyemitowany został w TVP3 Łódź
i Teleexpressie


"Naszym celem nie jest idealizowanie wsi. Obok sielskich pejzaży, romantycznej wizji wsi spokojnej i wesołej, istnieje także ta przyziemna i mniej reprezentacyjna część życia. Hołdujemy sztuce, która jest nie tylko ładnym estetycznym obrazkiem, ale która komentuje rzeczywistość i daje miejsce na refleksję i dyskusję" - mówi Barbara Gortat, wiceprezes Fundacji Tu brzoza i pomysłodawca akcji. "Na naszych przystankach jest jak w rzeczywistości - niekiedy romantycznie optymistycznej, czasem bezwzględnej i brutalnej. Taki jest świat w którym wszyscy żyjemy i w którym uczymy się funkcjonować już od najmłodszych lat" - podkreśla Barbara Gortat. 


 Całe przedsięwzięcie mogło zostać zrealizowane dzięki współpracy wielu osób. Wielkim wsparciem było odnalezienie w akcji potencjału promocyjnego przez Województwo Łódzkie. Dzięki niemu powstał także logotyp wsi 'Góra Bałdrzychowska - promuje łódzkie'. Oddaje on współczesny obraz Góry Bałdrzychowskiej - motyw wzgórza w zachodniej części miejscowości, nowego zbiornika retencyjnego w jego sąsiedztwie oraz długiej drogi przy której znajduje się większość domostw, biegnącej na wschód.  Bezpośrednio w akcję zaangażowali się także pani Krystyna Bocheńska - sołtys wsi oraz Adam Zawlik i Paweł Pysera. Tradycyjnie już włodarz gminy burmistrz Piotr Sęczkowski zagwarantował konieczne do przygotowania podłoża materiały, a Gospodarstwo Agroturystyczne Kurza Stopa gościło artystę w czasie realizacji prac.


Lampka szampana na zwieńczenie wielu tygodni prac - kierowniczka zajścia: Basia Gortat i artysta wykonawca: Sylwester Stabryła.
P
rzystankowa galeria w Górze Bałdrzychowskiej - tak jak dwie poprzednie - jest otwarta 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę. Wstęp wolny. 


Co by tu jeszcze wymyślić...

Popularne posty z tego bloga

Przystanek FELIKSÓW i "Ojczyzna" Jacka Malczewskiego

Na wiacie w Feliksowie, przy trasie Pudłówek-Małyń, zagościła 'Ojczyzna' Jacka Malczewskiego. foto: Barbara Gortat & Maja Gapińska Prace przygotowawcze były dość żmudne. Przystanek był w całości pokryty mało przyzwoitymi freskami. Jakoś sobie z nimi poradziliśmy...         Jacek Malczewski (1854-1929) jeden z najwybitniejszych przedstawicieli symbolizmu przełomu XIX i XX w. Dzieła Malczewskiego, symbolisty, malarza-poety, jednego z największych i najbardziej oryginalnych wyrazicieli ducha kultury polskiej, charakteryzuje monumentalność i jasność kompozycji, mistrzostwo i zwięzłość rysunku, niekonwencjonalność wyobrażonej przestrzeni oraz dynamika i siła koloru bądź też liryczne wyciszenie gam barwnych.         Natalia Grala – studentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu; pochodzi z Maksymilianowa w powiecie poddębickim. Zajmuje się malarstwem, rzeźbą, projektowaniem szkła i tkaniną. W 2016

Trzynasty Folkowy przystanek właśnie się tworzy, a jak to było od początku?

  Przestawiamy Wam zestawienie wszystkich dotychczas zrealizowanych folkowych przystanków. W sumie jest ich już (prawie) 13! Akcja zaczęła się w 2015 roku, tworzyło w niej czworo artystów. 2015   Nowy Pudłów, gmina Poddębice 1. Babie lato - Józef Chełmoński malował: Sylwester Stabryła   2016 Pudłówek, gmina Poddębice 2. Folklor sieradzki - autorskie opracowanie wiaty inspirowane folklorem sieradzkim malowała: Natalia Grala   2017 Góra Bałdrzychowska, gmina Poddębice 3. Chłopi - autorskie opracowanie wiaty inspirowane powieścią 'Chłopi' Władysława Stanisława Reymonta (w roku ogłoszonym rokiem Reymonta w łódzkiem)   malował: Sylwester Stabryła 2018 Cztery wiaty opracowane pod hasłem: Folkowe przystanki - młodopolskie białogłowy   Busina, gmina Poddębice 4. Panna młoda - Piotr Stachiewicz malował: Sylwester Stabryła   Anusin, gmina Poddębice 5. Wiosna - Jacek Malczewski malował: Sylwester Stabryła   Feliksów - gmina Poddębic

Szlakiem folkowych przystanków - mapa dla podróżników

Nasza akcja w ciągu czterech lat, realizowana była w obrębie gminy Poddębice. Cała trasa, by zwiedzić  liczącą wówczas 7 dzieł galerię, w najkrótszej wersji liczyła 15 km. Dziś galeria liczy 13 przystanków, rozciąga się na obszarze 5 gmin, a jej przemierzenie to już ponad 50 km estetycznej uczty.  Poniżej link do mapy. Przyjemności! Mapa Google Folkowych przystanków