Przejdź do głównej zawartości

Przystanek BUSINA i 'Panna Młoda' Piotra Stachiewicza

'Panna młoda' Piotra Stachiewicza zagościła na stałe na wiacie w Businie 
(trasa Bałdrzychów - Pudłówek).
Mistrzowsko rozmalował ją sanocki artysta Sylwester Stabryła.

foto: Barbara Gortat & Maja Gapińska

 




Przystanki przed transformacją zastajemy w różnym stanie.. Ten w Businie szczęśliwie nie należał do najbardziej wymagających.


 


Sylwester Stabryła – malarz, grafik, rysownik. Autor prac formujących się w obszerniejsze cykle. Uczestnik wielu wystaw w kraju i zagranicą, zdobywca licznych nagród i wyróżnień. W jego twórczości łączy się to co prawdziwe z tym co wyimaginowane - szukając rzeczywistości odnajduję nierealny świat. Posługując się realistycznym językiem wypowiedzi, tworzy malarstwo na wskroś osobiste i intymne.



Piotr Stachiewicz (1858 - 1938) - malarz i ilustrator. Twórca portretów, scen rodzajowych, obrazów religijnych. Do najbardziej znanych należą portrety kobiece w stroju krakowskim, do których pozowała mu "Piękna Zośka" - Zofia Paluchowa. Stworzył serie obrazów malowanych według powieści Henryka Sienkiewicza i poezji Adama Mickiewicza. Zajmował się także ilustracją książkową.
 



Bardzo nam miło, gdy w trakcie prac zaglądają do nas fani folkowych arcydzieł. Krysia twierdzi, że najpiękniejszy i tak jest przystanek w Nowym Pudłowie - nic dziwnego : ] W końcu to jej rodzinna miejscowość, a i my jesteśmy nieustająco zachwyceni tamtejszym 'Babim latem'.






Nadeszła wiekopomna chwila! Oficjalne odsłonięcie 30 czerwca 2018 r. Przybyli kolorowi goście!



Sylwester Stabryła i Basia Gortat - twórca dzieła i pomysłodawca akcji. Mamy nadzieję, że to nie ostatnia okazja do współpracy : ]


Tradycyjnie rozpoczynamy hukiem strzelającego szampana.


Otwarcie przepięknie ubarwili członkowie zespołu Bałdrzychowianie. Na ślub krakowskiej panny, przybyli w sieradzkich strojach ludowych.







'Folkowe przystanki - młodopolskie białogłowy'
Zadanie współfinansowane ze środków Województwa Łódzkiego i Gminy Poddębice
fundacja tu brzoza 2018 ©  wszelkie prawa zastrzeżone


Popularne posty z tego bloga

Spotkanie organizacji wiejskich powiatu poddębickiego

  Sieci współpracy - to coś wspaniałego! 16 lutego 2024 r. warsztaty dla aktywnych mieszkańców poddębickiego w Klementowie! To przestrzeń do wymiany doświadczeń, wzajemnej inspiracji do działań i podejmowania wspólnych inicjatyw. Wykorzystajcie tę okazję! Działanie przyczynia się do wzmocnienia potencjału społeczności lokalnych województwa łódzkiego i rozwijania kompetencji organizacyjnych działaczy społecznych. Warsztaty połączone z poznaniem smaków ziemi poddębickiej, prezentowanych przed laty podczas konkursu Tygiel Smaków. Finał zamyka występ grupy muzycznej Piotr Rogósz i Panowie Artyści Organizatorzy: Fundacja Tu Brzoza , Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego zs. w Bratoszewicach, przy wsparciu Województwa Łódzkie go.

Trzynasty Folkowy przystanek właśnie się tworzy, a jak to było od początku?

  Przestawiamy Wam zestawienie wszystkich dotychczas zrealizowanych folkowych przystanków. W sumie jest ich już (prawie) 13! Akcja zaczęła się w 2015 roku, tworzyło w niej czworo artystów. 2015   Nowy Pudłów, gmina Poddębice 1. Babie lato - Józef Chełmoński malował: Sylwester Stabryła   2016 Pudłówek, gmina Poddębice 2. Folklor sieradzki - autorskie opracowanie wiaty inspirowane folklorem sieradzkim malowała: Natalia Grala   2017 Góra Bałdrzychowska, gmina Poddębice 3. Chłopi - autorskie opracowanie wiaty inspirowane powieścią 'Chłopi' Władysława Stanisława Reymonta (w roku ogłoszonym rokiem Reymonta w łódzkiem)   malował: Sylwester Stabryła 2018 Cztery wiaty opracowane pod hasłem: Folkowe przystanki - młodopolskie białogłowy   Busina, gmina Poddębice 4. Panna młoda - Piotr Stachiewicz malował: Sylwester Stabryła   Anusin, gmina Poddębice 5. Wiosna - Jacek Malczewski malował: Sylwester Stabryła ...

Kto za to odpowiada? Rzecz o dewastacji przestrzeni publicznych przez kibiców klubów sportowych

Na kanwie dewastacji przystanku w Brudnowie, 23 grudnia 2022 r. opisaliśmy szczegółowo sprawę i  drogą mailową  poprosiliśmy o ustosunkowanie się do tematu przez władze Klubu ŁKS oraz Stowarzyszenie Kibiców ŁKS.  Treść wiadomości, przekazana została do wiadomości lokalnych mediów, rzecznika i komisji etyki PZPN oraz innych, związanych ze sprawą instytucji. Odpowiedź jeszcze nie nadeszła, natomiast treścią wiadomości dzielimy się z Wami.                  Fot. 1, 2 Fotografie prezentują fragment malunku Folkowego przystanku w Brudnowie. Pierwsza z 2020 r., tuż po zakończeniu prac; druga z grudnia 2022 r. 23 grudnia 2022 r. Drodzy Państwo,  piszę do Państwa równolegle, tj. do Klubu ŁKS oraz Stowarzyszenia Kibiców ŁKS i oczekuję dwóch odpowiedzi reprezentujących stanowiska tak Klubu (właściciela czy zarządu - to Państwa decyzja), jak i Stowarzyszenia.  W nocy z 15/16 listopada 2022 r. dokonano dewastacji 'Folkowego przyst...